TANITMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

5.Türk Filmleri Festivali Saraybosna-Zenica /Bosna Hersek

 
Her yıl Saraybosna Kültür ve Tanıtma Müşavirliğimizce düzenlenen Türk Filmleri Haftası bu yıl festivale dönüştürülerek daha etkin bir tanıtım etkinliği yapılması hedeflendi.
 
Sürekli gelişme gösteren Türk sinema sektörünün yurtdışında tanıtılması ve ülkemizin kültürel-sanatsal öğelerinin duyurulması amacıyla düzenlenen festivalin bu seneki galası yönetmenliğini Ümit Ünal’ın yaptığı “Ses” filmiyle yapıldı. Gala gecesi, Balkanlarda büyük ilgiyle izlenen Muhteşem Yüzyıl dizisinin de oyuncuları olarak tanınan Mehmet Günsür ve Selma Ergeç ile yönetmen Ümit Ünal’ın katılımıyla Saraybosna’da 200 kişilik bir resepsiyon düzenlendi. Zenica’daki gösterimin açılışında ise 50 kişiye kokteyl verilerek üst düzey katılım sağlandı.
 
Anlat İstanbul, Adalet Oyunu, Güzel Günler Göreceğiz, Komser Şekspir, Entelköy Efeköye Karşı ve Ses adlı filmlerin gösterimleri 12-18 Nisan tarihleri arasında Saraybosna Meeting Point sinemasında ve 23-27 Nisan tarihleri arasında Ekran sinemasında gerçekleştirildi. Türk Film Festivali boyunca Bosna-Hersek basınında etkinliğe dair haberler yer aldı.