TANITMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

ISTANBUL NEXT – Future of Fashion Design. Made in Turkey

 
02-05 Temmuz 2013 tarihinde düzenlenen MERCEDES-BENZ FASHION WEEK BERLIN etkinliğinde İstanbul merkezli seçilmiş dört tasarımcı ikinci kez uluslararası arenada boy göstererek, sektörün aktörleriyle bir araya geldi.
 
İstanbul Next Projesinin 2012 yılındaki başarılı çıkışının ardından, 2013 yılında da projenin ikincisi gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Türkiye'yi deniz-güneş-kum ürününün yanı sıra tasarım, moda ve ilham kaynağı yönleriyle de tanıtmak amacıyla gerçekleştirdiği Istanbul Next projesi seçilmiş dört Türkiyeli tasarımcıyı 5 Temmuz tarihinde uluslararası arenada dünya modasının önde gelenleri ile buluşturdu.
 
 Aslı Filinta, Ece Gözen, Nazlı Bozdağ ve Nevra Karaca No.7.'nin Berlin'de, MERCEDES-BENZ FASHION WEEK kapsamında gerçekleştirdikleri defile yabancı basın ve modacılardan tam not aldı. Ayrıca tasarımcılar; CAPSULE Tradeshow katılımı ile tasarımlarının yurtdışında satılması için görüşmeler yaptı ve afterparty sayesinde de uluslararası arenada kendilerini tanıtma şansı yakaladılar. İstanbul'un yüksek kalite modayı esas alan bir moda, tasarım ve ilham başkenti olarak anılması için hazırlanan İstanbul NEXT projesi sayesinde; Türkiye'nin tasarım dünyasında da önemli bir aktör olduğunun altının çizildi.
 
Özellikle 2013 senesinin Piri Reis yılı olması vesilesiyle Aslı Filinta koleksiyonunu Piri Reis haritalarından esinlenerek hazırladı. Koleksiyonun baskılarında bulunan haritalar izleyicilerin dikkatini çekti ve tasarımcı Piri Reis haritalarından esinlenmesinin hikayesini basınla paylaştı.
 
Proje kapsamında aşağıda yer alan etkinlikler gerçekleştirildi:
 
2 – 3 Temmuz   CAPSULE Tradeshow
   2 Temmuz, 10:00 – 19:00 | 3 Temmuz, 10:00 – 18:00
   Postbahnhof
   Straße der Pariser Kommune 8
   10243 Berlin
 
5 Temmuz   Asli Filinta ISTANBUL NEXT – Sunum / Defile
   5 Temmuz, 14:00 Mercedes-Benz Fashion Week Berlin, Brandenburger Tor /     Straße des 17. Juni
   
5 Temmuz   Ece Gözen, Nazlı Bozdağ, Nevra Karaca No.7 ISTANBUL NEXT –
   Fashionshow / Runway
   05 Temmuz 2013, 16:30
   Mercedes-Benz Fashion Week Berlin, Brandenburger Tor / Straße des 17. Juni
   
5 Temmuz   ISTANBUL NEXT Aftershowparty
Proje ile ilgili detaylı bilgili aşağıdaki adreslerden elde edilebilir.