TANITMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Neos-In-Flight’ta Türkiye Reklamı

 
İtalya’nın önemli havayolu şirketlerinden Neos Havayollarının uçuş dergisi Neos-in-Flight Türkiye’yi kapak konusu yaptı.
 
Üç bölümden oluşan yazının ilk bölümü tamamen İstanbul’a ayrılmıştır. İkinci bölümde Türkiye’de deniz, üçüncü bölümde ise Türk mutfağına yer verilmiştir.
 
Yazıda Ortaköy Camisi, Sultanahmet Camisi, Yerebatan Sarnıcı, İstanbul Modern, Kapalıçarşı, Bodrum Kalesi, Düden Şelalesi, Perge Antik Kenti ve Türk mutfağından çeşitli örneklerin fotoğraflarına yer verilmiştir.
 
Toplam 16 sayfa olan yazıda bahsedilen başlıklar özetle şu şekildedir:
 

HARİKALARIN İSTANBULU
Bir taraftan doğu ile batı arasında Osmanlı atmosferi ile Boğaz’ın eski başkentinin geçmişten kalan büyüsü, diğer yandan postmodern kozmopolit bir metropol, sanat ve yaratıcılığın laboratuarı. Dizayn, moda ve hareketliliğin kült yeri…
 
BEYOĞLU’NUN HAREKETLİLİĞİ
Taksim Meydanında randevu. İstanbul’un mükemmel buluşma noktası. İstiklal Caddesi Galatasaray meydanına kadar uzanan yayalara açık bir cadde. İstiklal Caddesi boyunca mağazaların yanıp sönen ışıkları arasında her türden insan dolaşıyor. Yolun biraz aşağısında Milano’daki Vittorio Emanuela Galerisi’nin minyatürüne benzeyen Çiçek Pasajı yer alıyor. Akşamüstü birşeyler içme vakti geldiğinde yüzlerce lokal arasından istediğinizi seçebilirsiniz. Dışarıda bir masada oturmak istiyorsanız Nevizade Sokağa gitmelisiniz. Ufak cadde boyunca bira içip yemek yiyebileceğiniz restoranlar yer alıyor.
 
BÜYÜLEYİCİ NİŞANTAŞI
Birkaç yüzyıl önce buradan geçseydiniz görebileceğiniz sadece obelisk formunda taşlar ve ekilmemiş boş alanlar olurdu. Bugün Nişantaşı çağdaşlığın ve şıklığın marşı
 
MÜZELER TURU
2004 yılının Aralık ayında Türkiye’nin ilk modern sanat Müzesi olan İstanbul Modern açıldı. 8000 metrekare sergi alanı, bir cafe restoranı bulunuyor. Burada Türk dizayn objelerini de satın alabilirsiniz. Bugüne kadar 3,7 milyondan fazla bilet kesildi. Modern Müze’nin açılmasından yaklaşık bir yıl sonra Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait Tepebaşı’nda Pera Müzesi açılıyor. Müzenin iki katında kendi özel koleksiyonları yer alıyor. Binanın diğer alanları önemli sergi ve kültür etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. 1911 yılında Eyüp’te bulunan elektrik santralı ise bugün Santral İstanbul adlı 118.000 metrekareye yayılan kültürel ve artistik bir merkez. Sakıp Sabancı Müzesi binası yirmili yılların başlarında İtalyan Mimar Eduardo de Narni tarafından Mısır Kraliyet ailesinin yazlık evi olarak Boğazın kıyısına inşa ediliyor. Sabancı’nın özel koleksiyonunun yer aldığı müzede aynı zamanda Rembrandt, Picasso ve Rodin sergileri de açıldı.
 
ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDE RANDEVU
Alışveriş merkezleri dünyanın her yerinde var olan bir gerçek ama İstanbul’da bundan bir sanat yarattılar. Her yıl bir önceki yıl açılan alışveriş merkezinin önüne geçen yeni yerler açılıyor. İtalya’nın dış semtlerinde yer alan ve beton bir kutuyu andıran alışveriş merkezleri ile hiçbir alakası yok İstanbul’dakilerin. Address İstanbul ise tamamen dizayn ve modern eşyaların bulunduğu bir alışveriş merkezi.
 
İSTANBUL ALIŞVERİŞ FESTİVALİ
9 Haziran’da artık geleneksel olan İstanbul Shopping Fest başlıyor. Festivale en önemli alışveriş merkezleri katılıyor.
 
BODRUM VE ANTALYA TÜRKİYE’NİN YAZLIK EĞLENCE BAŞKENTLERİ
3000 nüfusa sahip Bodrum Ege sahilinde Kos Adası’na çok yakın bir pozisyonda. Artık burayı Türkiye’nin St. Tropez’i olarak adlandırıyorlar. Gerçektende Türkbükü, Gümüşlük, Kadıkalesi, Güvercinlik, Güllük Fransız sahillerini aratmıyor.
 
Bodrum’da yapılması gerekli 10 şey;
Yeraltı Müzesi, Kayıkla Deniz Turu, Çarşıda alışveriş, Barbaros Koyu, Torba’yı ziyaret, Gümüşlük’te balık yemek, Sandıma’da trekking, Ekim ayında Bodrum Cup, Türkbükü’nde bir gece için Beach Club Maça Kızı
 
Antalya’da yapılması gerekli 10 şey; 
Doğayı keşfetmek, VIP akşam yemekleri, Döşemealtı Halı, plajlara gitmek, Perge ve Termesos kalıntılarını görmek, Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret, Kaleiçi’ni dolaşmak, Reçel ve dondurma yemek
 
SULTANIN AKŞAM YEMEĞİ
Döner, kebap, baklava ve lokum en çok tanınan Türk yemekleri, buna Türk kahvesi de eklenebilir.
 
Bilinen Türk yemekleri dışında imambayıldı, cacık, revani, midye tava, iç pilav gibi yemekler hakkında bilgi verilen yazıda Türk şaraplarının son dönemdeki gelişiminden de bahsediliyor.
  • Neos-in-Flight
  • Neos-in-Flight
  • Neos-in-Flight
  • Neos-in-Flight