TANITMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Berlin Fashion Week'te Türkiye Damgası

 
3 Temmuz'da dünyanın en iyi konsept dükkanı seçilen Voo Concept Store'da açılış partisi ile başlayan Türkiye etkinlikleri, 4 Temmuz'da modanın duayenleri Bahar Korçan ve Ümit Ünal'ın "1+1" defilesi, 6 Temmuz'da Alman moda tasarımcısı Frida Weyer'in Osmanlı esintileri ile hazırladığı koleksiyonun defilesi 7 Temmuz'da 3 genç Türk tasarımcının İSTANBUL NEXT isimli karma defilesi ile taçlandı...
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun katkılarıyla; Türkiye Modası, her yıl 240 bini profesyonel, 85 bini amatör toplam 325 bin kişi tarafından ziyaret edilen ve ortalama 500 gazeteci tarafından takip edilen Berlin Fashion Week etkinliklerinde yer aldı. Alman medyasında "Türk Moda Tasarımcıları Berlin Fashion Week'i Fethetti", "Berlin Fashion Week'te bu yıl Türkiye Ağırlık Noktası" gibi başlıklarla çıkan haberlerle; "4-8 Temmuz tarihleri arasında 3 defile ile Türkiye kültürü, tasarımı, modası ve tekstil sektörü tanıtıldı.
 
Ülke tanıtım çalışmalarında, deniz- güneş- kum konseptinin yanı sıra kültür, sanat ve alternatif turizm gibi konularda da söz sahibi çalışmalara imza atan Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçtiğimiz yıl Berlin'de Geleneksel Anadolu Mutfağı Lezzetleri Festivali'ni destekleyerek Anadolu Mutfak kültürünü tanıttı. Bu yıl da moda ile ilgili binlerce kişiyi bir araya getiren Berlin Fashion Week'te etkinlikler düzenleyerek daha üst gelir grubuna ait yeni bir kitlenin Türkiye'ye ilişkin algılamasında ülkenin "moda, tasarım, tekstil ve ilham vericilik" faktörüne dönük tanıtım çalışmalarını yürüttü.
 
Projenin mimari Berlin Kültür Müşavirliği: "Her yıl ülkemizi yaklaşık 4,5 milyonu aşan sayıda Alman ziyaret etmektedir. Biz güzel denizimizden faydalanan dostlarımızın yanı sıra binlerce yıla dayanan mutfak kültürümüzü, tasarımımızı, sanatımızı ve tarihimizi de merak eden yeni Türkiye dostları oluşturmak istiyoruz. Bu kapsamda, Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak yürüttüğümüz reklam çalışmalarının yanında yoğun olarak da bu başlıklar kapsamında halkla ilişkiler faaliyetleri düzenliyoruz. Bu yıl içinde bulunduğumuz Berlin Fashion Week de bunlardan biriydi. Yüksek gelir grubuna seslenen, moda, tasarım meraklıları ile bir araya gelerek Türkiye'yi ve güzelliklerini anlatmak için doğru bir mecraydı. Çalışmaları başından sonuna kadar destekleyen Bakanlığımıza, Başbakanlık Tanıtma Fonu'na ve özel sektörden RIXOS Hotelleri, THY'ye de vizyonlarından dolayı sonsuz teşekkürler."