TANITMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Hindistan Seyahat Acenteleri Birliği Kongresi

Hindistan Seyahat Acenteleri Birliği’nin(TAAI) 60.yıl kongresi İstanbul’da yapıldı. Kongreye  TAAI’ye  bağlı  sektör  temsilcileri  arasından 600 firmadan  864  delege  katıldı.

Kongrenin 2. ve 3.  günlerinde düzenlenen seyahat fuarında ise 19’u Türk, 4’ü Hintli olmak üzere toplam 23 firma stant kiralayarak tanıtım faaliyetinde bulundular.

Kongrenin 11 Mart 2012 tarihinde Çırağan Sarayı’nda düzenlenen gala yemeğine delegelerin tamamı,  stant kiralayan Türk firmaları,  yaklaşık 10 kişilik bir basın grubu, Hindistan  İstanbul  Başkonsolosu  ve  Bakanlığımız  temsilcileri  ile  TÜRSAB  ve  TYD başkanları  katılım  gösterdiler. 

Geleneksel olduğu üzere,  TAAI 60.  Seyahat Kongresinin 2.  ve 3.  Gününde sektör temsilcilerinin katılım gösterdiği ve firma tanıtımlarının gerçekleştirildiği bir seyahat fuarı ile delegelere yönelik eğitim seminerleri düzenlendi. 

Söz konusu seyahat fuarına THY ve Çelebi Holding ile birlikte toplam 19 Türk firma katılım gösterdi. 

Fuarla eş zamanlı olarak bir de seminer programı gerçekleştirildi. Seminerlerin 12 Mart 2012 sabahı başlayan ve açılış konuşmasını Hindistan’ın Maharastra Eyaleti Başbakanlık Müsteşarı Ashih Kumar Sing’in yaptığı ilk oturumuna THY Genel Müdürü Sn. Temel Kotil de katıldı ve kısa bir konuşma yaptı. Hindistan’da faaliyet yürüten önemli bir takım tur operatörü yöneticilerinin,  meslek birlikleri başkanlarının ve bazı bürokratların sunumlar yaptığı seminerlere yönelik ilginin genel itibari ile yüksek olduğu gözlemlendi.

Katılımcıların İstanbul’u ve Türkiye’nin diğer bölgelerini daha yakından tanıyabilmesi ve turizm potansiyelini anlayabilmesi açısından iki gün boyunca ücretsiz şehir turları düzenlendi, ayrıca diğer şehirlere yönelik kongre öncesi ve sonrası uygun fiyatlı paket turlar ayarlandı.  Bu bağlamda 548 delegenin kongre öncesi veya sonrası Antalya,  İzmir, Kuşadası, Pamukkale ve Kapadokya’yı görme imkânı buldukları bilinmektedir. 

TAAI veya ilgili diğer meslek birliklerinin yıllık kongreleri; sektör temsilcilerinin bir araya gelerek sorunlarını ve çözüm önerilerini ortaya koymak,  yeni yönelimleri tartışmak,  yeni vizyonlar geliştirmek ve kongre sonrası hedeflerle birlik halinde hareket etmek için değerlendirdikleri büyük bir platformdur.  Kongre mekânı olarak İstanbul’un seçilmiş olması Türkiye için büyük bir tanıtım fırsatı olmuştur.  Daha önceki tecrübelerden hareketle,  Hindistan’da seyahat sektörüne yönelik faaliyet yürüten meslek birliklerinin her yıl kongrelerini başka bir ülkede gerçekleştirdikleri ve buradaki amaçlardan birinin üyelerine yeni ya da popüler destinasyonları tanıtmak olduğu bilinmektedir.  Bu bağlamda, etkinlik nedeniyle toplamda 864 sektör temsilcisine İstanbul’u, bunlar içerisinden 548 tanesine de ayrıca Antalya, İzmir, Kuşadası,  Pamukkale ve Kapadokya gibi turizm destinasyonlarını ilk elden gösterme fırsatı yakalanmış olmasının önemlidir. Bu kongre, gelişen Türkiye-Hindistan ilişkilerine de paralel olarak, ilerleyen zamanlarda Türkiye’ye gelen Hint turist sayısını olumlu yönde etkileyecektir.
 
  • Hindistan Seyahat Acentaları Birliği
  • Hindistan Seyahat Acentaları Birliği
  • Hindistan Seyahat Acentaları Birliği
  • Hindistan Seyahat Acentaları Birliği
  • Hindistan Seyahat Acentaları Birliği