TANITMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir Expo 2020

İzmir’in EXPO 2020 adaylık süreci EXPO 2015 oylamasının sonuçlanması ile birlikte başlamıştır.
 
EXPO 2020 Doğu Akdeniz Bölgesi’nde düzenlenecek olan ilk EXPO olma özelliğini taşıyacaktır. İzmir doğunun en batısı, batının en doğusudur. Bu özelliğiyle ülkeler ve kültürlerarası eşsiz bir köprü oluşturacak olan İzmir, üç saatlik uçuş mesafesinde Orta Asya’dan Kuzey Afrika’ya, Orta Doğu’dan Avrupa’nın tamamına, toplam bir buçuk milyarlık bir nüfusa erişilebilirlik sunan merkezi bir coğrafi bir konumda yer almaktadır. Türkiye, farklı kültür ve dinler arasında yüksek bir anlayış geliştirilmesi hedefini ulusal bir amaç olarak belirlemiştir. EXPO 2020’nin İzmir’de düzenlenmesi bu bağlama çok uygun düşecektir. İzmir’de düzenlenecek EXPO etkinliğine on altı milyon ziyaretçi ve otuz dokuz milyon ziyaret beklenmektedir.
 
Bakanlığımız İzmir'in EXPO 2020 adaylığına büyük destek vermektedir. Doğu Akdeniz Bölgesinde düzenlenecek ilk EXPO için Bakanlığımız tarafından Güney Kore'de EXPO 2012 Yeosu'da tanıtım yapılmıştır.
 
Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliğimizin hizmet binasının bakan 7 adet penceresi ve giriş katında bulunan enformasyon ofisinin cephesi İzmir Kalkınma Ajansından temin edilen İzmir’e ait görseller ile giydirilmiştir. Görsellerin üzerinde “Expo 2020 İzmir, La ville candidate” “Expo 2020 İzmir Aday Şehir” ibaresi ile Expo 2020 İzmir’in şu anki resmi logosuna yer verilmiştir.
 
Müşavirliğimiz tarafından İZKA’dan temin edilen 5 dakikalık İzmir’i tanıtıcı bir film ön cephede bulunan dev ekranda ve enformasyon ofisindeki iki adet Led ekranda Türkiye’yi tanıtan film ile dönüşümlü olarak her 25 dakikada bir kesintisiz olarak yayınlanmaktadır.
 
  • İzmir Expo 2020
  • İzmir Expo 2020
  • İzmir Expo 2020
  • İzmir Expo 2020