TANITMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul'da Ramazan Etkinliği

 

Genel Müdürümüz Sn. Cumhur Güven TAŞBAŞI 20 Haziran 2012 günü TRT Arapça kanalında İstanbul'u Ramazan ayında ziyaret edecek yabancı turistlere yönelik etkinlikler hakkında açıklamalarda bulundu.

 

- İstanbul'da Ramazan etkinliği fikri nasıl oluştu?

Yıl boyunca TİM, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, THY ve Turizm sektörü ile yaptığımız görüşme ve toplantılar neticesinde, Türkiye’ye gelen turistlere, Ramazan Ayını farklı kutlamalarla yaşatmak ve söz konusu sezonu verimli geçirmek için bu fikir ortaya çıkmıştır.

-Etkinliğin amacı nedir?

Orta Doğu ve Balkanlardaki Müslüman Turistleri Türkiye’ye çekmek, İstanbul’un tarihi güzelliklerini göstererek Ramazan Ayını dolu dolu yaşatmak ve Alışverişi daha zevkli bir hale getirerek İstanbul’un bu dönemine canlılık kazandırmaktır.

-Bu etkinliği Türkiye'den hangi kurumlar nasıl bir destek verecek?

Kültür ve Turizm Bakanlığı(Tanıtma Genel Müdürlüğü), İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TİM, THY, TUROB, TURSAB, İstanbul Kalkınma Ajansı, İSF A.Ş.

-Hangi ülkeler hedef alındı?

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Mısır, Tunus, Katar, İran, Irak, Suriye, Ürdün, Lübnan.

-Etkinlik için o ülkelerde nasıl bir çalışma yürütülüyor?

THY tarafından yaptırılan reklam filmi Orta Doğu ülkelerinin kanallarında gösterime girecek, Tanıtma Genel Müdürlüğünce Alışveriş merkezlerinde stantlar açılarak tanıtım yapılacak, söz konusu ülkelerden gelen gazeteciler ve yabancı misyon temsilcileri ülkemizde ağırlanacak, Ayrıca yine söz konusu ülkelerdeki Müşavirlik ve ataşeliklerimiz kanalıyla basın duyuruları yapılarak, tasarlanacak Web sitesinde İstanbul’da Ramazan etkinlikleri anlatılacaktır.

-Ramazan'da yurt dışından İstanbul'a gelecek olanları ne gibi sürprizler bekliyor?

İstanbul’un muhtelif meydanlarında (Sultanahmet, Taksim, Üsküdar ve Kadıköy Meydanı) kültürel ve sanatsal etkinlikler yapılacak, çeşitli konserler verilecektir. (Mehteran, Senfoni, Fasıl, Caz) Yine İstanbul’un birçok değişik noktasında ses ve ışık gösterileri yapılarak, her gece Türkiye’ye gelen turistlerden oluşan 50’şer kişilik iftar yemekleri düzenlenecek ve turistlere değişik bir ambiyans yaşatılacaktır. Alışveriş merkezleri geç saatlere kadar açık kalacak bu sayede ekonomik anlamda da bir hareket sağlanacaktır. Ayrıca Dünyaca ünlü perküsyon ustası Burhan Öçal etkinliği ve Hakan Erdoğan tarafından da Ramazanda Caz etkinlikleri gerçekleştirilecektir. 

-Ramazan'da genellikle yurt dışından gelen turist sayısında azalma olur. Geçtiğimiz yıllarda Ramazan ayında İstanbul'a ortalama ne kadar turist geldi?  "Ramazan'da İstanbul kampanyası ile ne kadar turist çekmeyi hedefliyorsunuz?

İstanbul’a geçen yıl ramazan ayında (Ağustos) gelen turist sayısı yaklaşık 700.000 kişidir.  Bu yıl İstanbul’da Ramazan etkinlikleri ile planlanan turist sayısı ise yaklaşık 800.000 kişi olarak hedeflenmektedir.