T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI TANITMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Fotoğraf Sanatçıları Buluşması

 
“TÜRKSOY Fotoğraf Sanatçıları Buluşması’nın dokuzuncusu 27 Ağustos - 5 Eylül 2012 tarihleri arasında  “Astana 2012 Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinlikleri kapsamında gerçekleştirildi. TÜRKSOY Genel Sekreterliği’nin geleneksel etkinliklerinden olan "Fotoğraf Sanatçıları Buluşması"na birçok ülkeden fotoğraf sanatçısı katıldı. Buluşmaya Türkiye'yi temsilen Genel Müdürlüğümüz Uzmanlarından Fotoğraf Sanatçısı Ali Murat CORUK katıldı.
 
Kazakistan Kültür Bakanlığı ve Kazakistan halkının Ruhani Gelişim Vakfı ev sahipliğinde Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tataristan (R.F.), Başkurdistan(R.F.), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Gagavuz Yeri(Moldova)’den fotoğraf sanatçılarının katıldığı etkinlik sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleştirildi.  “Astana 2012 Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinlikleri kapsamında Astana’da düzenlenen buluşma, ilk gün bir basın toplantısıyla yazılı ve görsel basına tanıtıldı.
 
İkinci gün Türkiye’den etkinliğe katılan fotoğraf sanatçısı Ali Murat CORUK’ın fotoğraf sanatı üzerine yaptığı görsel söyleşisi ile devam eden etkinliğe Astana’dan kalabalık bir sanatçı grubu katıldı.  Astana’nın çevre ve mimari özelliklerinin, Borobay Gölü’nün doğal güzelliklerinin sergilendiği etkinliğin bitiminde 4 Eylül 2012 tarihinde Aru-Art galerisinde sanatseverler için hazırlanan fotoğraf sergisinde Astana çekimlerinden elde ettikleri fotoğraf karelerini sergileme fırsatı buldu. Ali Murat CORUK'un fotoğrafları başarılı bulundu ve Kazakistan ulusal televizyonları ile yazılı basında yer aldı.
 
Kapadokya, Mersin, Karadeniz, İstanbul, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Tataristan, Başkurdistan, Kazakistan olmak üzere bu güne kadar sekiz defa gerçekleştirilen söz konusu buluşma bir kez daha projeler, etkinlik ve sonuçları itibariyle kayda değer olup, profesyonel deneyim paylaşımının yanı sıra ülkeler arası sıcak temasların kurulmasına ve halkların birbirini daha iyi tanıyıp anlamasına vesile oldu.
 
Personelimizin başarısı ayrıca Milliyet gazetesi ve TRT tarafından da haber yapıldı.
 
  • Milliyet Gazetesi
  • Astana
  • Astana
  • Heykel
  • Folklör
  • TRT
  • TRT